W ramach Programu POWER grupa młodzieży i opiekunowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kisielsku odbyli szereg zajęć przygotowawczych do wyjazdu do szkoły partnerskiej na Litwie. Za pomocą aktywizujących metod pracy sprzyjających rozwijaniu samodzielności myślenia i działania oraz wyzwoleniu pozytywnej motywacji do uczenia się grupa projektowa zrealizowała 15-godzinny cykl zajęć z języka angielskiego. Celem ich było rozwinięcie kompetencji językowych uczniów pod względem komunikacji. Uczniowie utrwalili słownictwo i zwroty językowe przydatne w podróży oraz podczas aktywności projektowych. Przygotowali też przedstawienie teatralne w języku angielskim pt.: "Czarnoksiężnik z krainy Oz", które wystawią w szkole litewskiej. Zajęcia kulturowe odbyły się w wymiarze 12 godzin. Uczniowie podczas nich zapoznali się z warunkami geograficznymi, administracyjnymi i gospodarczymi Litwy. Młodzież poznała litewskie zwyczaje, tradycyjne potrawy, nabyła też świadomość różnic i podobieństw kulturowych między krajami oraz ich wpływu na proces komunikacji międzyludzkiej. Uczniowie poszerzyli swą wiedzę na temat historii, zabytków, literatury litewskiej oraz ważnych postaci z historii i literatury łączących oba państwa. Na zajęciach kulturowych uczestnicy przygotowali też materiały promujące nasz kraj, region, gminę i miasto Stoczek Łukowski oraz szkołę w Kisielsku. W tym celu opracowali prezentację i film o lokalnych autorytetach, w którym zamieścili wywiady m.in. z dyrektorem szkoły i władzami administracyjnymi. Podczas zajęć kulturowych powstał też Lapbook "Śladami sławnych Polaków na Litwie". Przygotowanie informatyczne odbyło się w wymiarze 15 godzin. Ich celem było nabycie umiejętności sprawnego korzystaniu z aplikacji mobilnych i narzędzi cyfrowych takich jak Kahoot, Quizziz, Quizlet, Jamboard, KIZOA, GIPHYcam, Phhhoto, którymi młodzież posługiwać się będzie podczas pobytu w szkole partnerskiej. Uczniowie ćwiczyli projektowanie plakatów, pocztówek i folderów w takich narzędziach jak Canva i edu.glogster.com. oraz opracowali szereg materiałów potrzebnych do zajęć w szkole litewskiej.
W niedzielę 19 września grupa projektowa wyruszyła w podróż na Litwę. Życzymy im jak najwięcej pozytywnych wrażeń i poznania autorytetów, które trwale połączą społeczności szkół partnerskich.
Przedsięwzięcie „Autorytety łączą” finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów”.